Салата кои ќе ги воодушеви оние кои решиле да внимаваат на својата линија. Ниско калорично, но опасно вкусна салата богата со многу витамини и минерали која заменува цел оброк.

Салата од блитва и печурки

By Тетка Биберче Published: March 18, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 25 mins

Салата кои ќе ги воодушеви оние кои решиле да внимаваат на својата …

Ingredients

Instructions

  1. Исечкани печурки1.Печурките измијте ги, избришете ги и исечкајте ги. И блитвата измијте ја и исечете ја на поголеми парчиња.
  2. Запржено лукче2.Во тава, на оган, растопете го путерот и запржете го ситно исечканото лукче.
  3. Запржени печурки3.Ставете ги исечканите печурки и пржете ги околу 7 до 8 минути или се додека не испари течност која ја испуштаат печурките.
  4. Печурки и блитва4.Ставете ја и исечканата блитва и оставате ја тавата на оган уште две до три минути. Посолете и запиперете по желба.
  5. Салата од блитва и печурки5.Оставете да се олади зеленчукот, ставете неколку пресечени шери домати и сервирајте.