Одлична салата која може да послужи и како брз и лесен летен ручек. Ако сакате туна, сигурно ќе ги обожавате овие ролнички. Пријатно!

Салата од туна

By Гастронаутка Published: January 2, 2013

  Одлична салата која може да послужи и како брз и лесен летен ручек. Ако …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Исцедете ја туната и ставете ја во подлабок сад. Сите зеленчуци исечкајте ги на ситни коцки и додадете ги во садот.
  2. 2.Зачинете со сол и црн пипер, а потоа додадете го маслиновото масло, соја сосот и оцетот.
  3. 3.Убаво промешајте и оставете ја салатата во фрижидер околу 30-60 минути.
  4. 4.За послужување, наполнете ги листовите од ендивија, зелена салата или зелка со смесата и завиткајте ги во ролнички.