Одлична и малку невообичаена комбинација. Можете да ја послужите како салата или како гарнир, бидејќи супер одговара со скоро секое јадење со месо. Пробајте!

Салата со брокула и сланина

By Гастронаутка Published: October 22, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 25 mins

Одлична и малку невообичаена комбинација. Можете да ја послужите како …

Ingredients

Instructions

  1. Брокулата може да е свежа или бланширана1.Добро измијте ја брокулата и исечете ја на мали цветови. Можете да ја користите сосема свежа или пак да ја сварите кратко (1-2 минути)
  2. Испржете ја сланината2.Во поголемо тавче запржете ја сланината додека не стане црвеникава и крцкава. Оставете ја испржената сланина врз кујнска хартија неколку минути да се упие вишокот маснотии.
  3. Измешајте ги сите состојки3.Во подлабока чинија ставете ја брокулата, сланината искршена ситно, сувото грозје и исечканиот кромид. Додадете го мајонезот, балсамико оцетот, солта и црниот пипер и добро измешајте. Оладете ја во фрижидер пред да ја послужите.