Гурманска салата со варен компир, сланина и додаток домати. Сево ова прелиено со сосче. Одлична идеја за вечера кога не сте премногу гладни, а не сте расположени да рипнете оброк. Убав апетит!

Салата со компир и сланина

By Гастронаут Published: November 28, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 30 mins

Гурманска салата со варен компир, сланина и додаток домати. Сево ова …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Компирите добро сварете ги. Наш совет е да користите микро печка како најбрз начин. Ако немате сварете ги на традиционален начин.
  2. Подготовка2.Во меѓувреме испржете ја сланината додека не стане крцкава. Исцедете ја на кујнска хартија.
  3. 3.Направете го преливот. Измешајте со мајонезот, сенфот и зачинете со сол и црн пипер. Исцедете малку лимонов сок.
  4. 4.Исечкајте ги компирите, доматите, сланина. Ставете ги во голема чинија и добро прелијте со готовиот сос. Одозгора декорирајте со ситно исечкан власец.