Одлична салата за освежување пред ручек која идеално одговара со пиканта кинеска храба. Задолжително пробајте. Ќе се изненадите од нетипичниот вкус кој сигурни сме дека ќе ви се допадне.

Салата со краставици на кинески начин

By Гастронаут Published: August 15, 2012

    Одлична салата за освежување пред ручек која идеално одговара со пиканта …

    Ingredients

    Instructions

    1. Исечкани и исцедени краставички1.Краставиците излупете ги и исечете ги на полу кругчиња. Десетина минути ставете ги во засолена ладна вода, а потоа исцедете ги. Во меѓувреме направете го дресингот.
    2. Салата спремна за дегустација2.Во мало садче ставете од соја сос, кари сос, шеќер, црвено вино и увабо промешајте. Сервирајте во убава чинија, одозгора ставете од сосот и наросете со црн сусам. (кој инаку може да се купи на зелено пазарче)