Ова е една лесна и освежителна варијанта на салата со тестенини и прелив од мајонез, а се прави за само десетина минути. Одлична е!

Салата со макарони

By Гастронаутка Published: August 6, 2012

    Ова е една лесна и освежителна варијанта на салата со тестенини и прелив …

    Ingredients

    Instructions

    1. 1.Сварете ги макароните според упатството на пакувањето. Печените пиперки, краставичките, кромитчињата и маслинките исечкајте ги ситно.
    2. 2.Во подлабок сад направете го преливот со мешање на мајонезот, оцетот и шеќерот. За вкусот ставете и 1-2 лажици од течноста во која биле краставичките. По потреба додадете малку млеко за да преливот стане доволно течен. Зачинете го со сол и доста црн пипер, а потоа прелијте ги макароните и измешајте.