Гурманска салата, супер во комбинација со скара и пијалок. По можност ладна ракија. Ви фали уште добро друштво или фамилијата за целосно уживање.

Салата со печени пиперки

By Тетка Биберче Published: July 12, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 2 hrs 50 mins

Гурманска салата, супер во комбинација со скара и пијалок. По можност …

Ingredients

Instructions

  1. Печени пиперки1.Пиперките измијте ги, ставете ги во плех за печење, сипете малку масло и печете ги во загреана рерна, на 180 степени, околу 30-45 минути, притоа вртејќи ги. Испечени, ставете ги во кеса и оставете ги да се спурат. Излупете ги и исечкајте ги.
  2. Маслинки и капари2.Отсранете ги семките на маслинките и исечкајте ги.
  3. Магдонос врз салатката3.Во сад, со капак, измешајте го пиперките, маслинките и капарито. Ставете маслиново масло, посолете, запиперете и наросете сечкан магдонос. Салатата затвоерет ја и оставете ја во фрижидер барем неколку часа.
  4. Салата со печени пиперки4.Пред сервирање, по желба, ставете малку ситно сечкан лук. Добар апетит!