Салата која заменува цел оброк. Тестенина по желба, брокула, зачини и за кратко на вашата маса ќе имате и вкусен и здрав оброк. Салата која одлично одговара со чаша бело вино. Добар апетит.

Салата со тестенини и брокула

By Гастронаут Published: March 15, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 20 mins

Салата која заменува цел оброк. Тестенина по желба, брокула, зачини и за …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка и готова салатка1.По поголем сад ставете вода. Почекајте да зоврие, а потоа ставете ја брокулата. Обарете ја неколку минути. Потоа префлете ја брокулата во сад со ладна вода.
  2. 2.Во истиот сад во кој ја обаривте брокулата, сварете ја тестенината според успатсвото на кесичката. Додека ја варите тестенина во тавче на малку маслиново масло пропржете го ситно исечканото лукче.
  3. 3.Додадете ја брокулата и таа малку испржете ја. Тестенината исцедете ја префлете ја во сад ставете ја брокулата, зачинете со сос и црн пипер, додадете кора од лимон.
  4. 4.Одозгора грубо издробете парчиња сирење. За дополнување на вкусно можете да исцедете лимонов сок. Добар апетит.