Кремаст десерт кој кога ви е пред очи и имате лажичка во рака е многу тешко да му се каже не, денес сум на диета. Затоа дозволете си слатко уживање, пригответе си домашна шампита и бидете колегијални, поканете ги пријатели на благичко и кафе.

Шампита

By Тетка Биберче Published: December 6, 2012

  • Prep: 25 mins
  • Cook: 12 mins
  • Ready In: 37 mins

Кремаст десерт кој кога ви е пред очи и имате лажичка во рака е многу …

Ingredients

Instructions

  1. lisnato-testo1.Лиснатото тесто оставете го на собна температура да омекне. Потоа расукајте го со дебелина од пола сантиметар.
  2. secenje-na-testoto2.Со нож исечете ги краевите на тестото за да добиете убав правоаголник и со виљушка прободете го за да не нарасне при печење.
  3. izbockano-testo3.И другата кора исукајте ја и двете ставете ги да се печат во загреана рерна на 200 степени околу 12 до 13 минути или се додека не добијат кафено -златна боја.
  4. podgotovka-na-samot14.На оган, во сад на пареа, ставете ги белките и матете ги со метална маталка. Постепено додавајте го шеќерот и матете се додека не се растопи (процес на пастеризација на белката).
  5. podgotovka-na-samot25.Тргнете ги белките од оган и со миксер матете се додека не добиете густ и цврст шлаг. Постепено додавајте од исцедениот сок од лимон.
  6. podgptvena-sampita6.Шлаг распоредете го врз едната кора. Со нож наквасен во вода израмнете ја површината и одозгора ставете ја втората лисната кора (Најдобро е пред да ја ставите втората кора да ја исечете на коцки).
  7. sampota27.Ставете ја во фрижидер за да се стегне. Одозгора наросете шеќер во прав и оставете ја шампитата барем неколку часа во фрижидер да отстои пред да сервирате.