Мама Лиле секогаш не изненадува со интересни, малку необични, но совршено вкусни како и декоративни колачиња. Денеска ни подготви шарен колач, со интензивна жолто и црна боја и доминантен вкус на чоколадо. Ние го оценивме со петка, сега на вас е редот… 🙂

Шарен колач

By Мама Лиле Published: December 7, 2012

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 45 mins
  • Ready In: 60 mins

Мама Лиле секогаш не изненадува со интересни, малку необични, но совршено …

Ingredients

Instructions

  1. Потребни состојки1.Во пластичен сад измешајте го брашното, какаото, прашокот за пецивото и добро просејте го за да се хомогенизира.
  2. Црно тесто2.Во друг сад изматете го путерот со шеќерот и откако е изматено додавајте ги јајцата едно по едно. Откако е добро изматено, полека се додавајте од смесата со брашно.
  3. Црно и жолто тесто3.Настрана урдата изматете ја со јајцата и шеќерот кое заради јајцето ќе стане жолто. Доколку урдата е со грутчиња тогаш се препорачува да се помине низ сито, односно метална цедалка за да се иситнат грутчињата.
  4. Подготовка на колачот4.Откако се добиени двете теста, четвртестото тавче се обложува со хартија за печење и на дното се нанесува еден слој од темното тесто. Потоа, врз него, со помош на лажица се става од белото (жолтото) тесто, некаде повеќе, некаде помалку, а потоа и останатиот дел од темното тесто.
  5. Испечен шарен колач5.Површината се израмнува и се става во загреана рерна на 180 степени да се пече, најмалку 45 минути, но за да се биде сигурен дека е испечено се проверува со дрвена чепкалка. Колачот се вади од рерната, се остава да се олади и се сервира.