Летните горештини ми се секогаш инспирација за нешто ново, но истовремено и крајно едноставно. Од дворче набрав свежи шери домати, скинав неколу ливчиња босилок и подготвив превусна летна салата со извонреден медитерански шмек. Направете ја и вие 🙂

Летна шери салата

By А.А.З. Published: July 17, 2013

  Летните горештини ми се секогаш инспирација за нешто ново, но …

  Ingredients

  Instructions

  1. Сосотјки за шери летна салата1.Шери доматите исечете ги на половинки и зачинете ги со сол и црн пипер. Босилокот, лукот и кромидот исечкајте ги на мали парченца.
  2. Подготовка на дресинг сосот2.Во пластичен сад за готвење, помешајте ја павлаката со јогуртот а потоа додадете ги претходно исечканите состојки. По желба зачинете со сол.
  3. Готова шери летна салата3.Исипете го дресинг сосот врз шери доматите и уживајте во оваа прекрасна салата.