Уште еден вешт кулинар се придружи на Мигусто семејството. Славица Џорџ која важи за голем љубител на македонската кујна и модератор на групата Македонската кујна некогаш и денес, сподели со нас прекрасен рецепт за ситни пирошки.

Ситни пирошки

By Славица Џорџ Published: February 10, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 35 mins

Уште еден вешт кулинар се придружи на Мигусто семејството. Славица Џорџ …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во пластичен сад, измешајте го брашното заедно со сувиот квасец. Додадете омекнат путер, инстант пире и лажичка сол.
  2. 2.Постепено додавајте млака вода додека не добите меко глатко тесто (од 50 до 100 мл вода).
  3. 3.Оставете го тестото да одмори и да порасне (отприлика околу еден час).
  4. 4.Тестото поделете го на мали делови и направете топчиња. Наполнете ги со шунка и кашкавал.
  5. 5.Премачкајте ги топчињата со белка, извалкајте ги во презла и испржете ги во загреано масло. Добар апетит.