Ако сте вистински љубител на мак, тогаш задолжително пробајте го овој сладолед. Страшно брзо се прави, а задоволството е загарантирано.

Сладолед од мак

By Гастронаутка Published: July 12, 2012

  Ако сте вистински љубител на мак, тогаш задолжително пробајте го овој …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Слатката павлака изматете ја убаво со миксер додека не добиете цврст снег.
  2. 2.Додадете ја киселата павлака, макот и медот, а потоа со жица за матење јајца нежно размешајте ја смесата.
  3. 3.Ставете ја смесата во пластичен сад и оставете ја во ладилник неколку часа додека сладоледот не се стегне убаво.