Ако овој десерт не ви помогне да се оладите, освежите, засладите, и просто уживате, тогаш навистина не знаеме што друго би можело. Опуштете се и препуштете се, бидејќи ова сигурно ќе ви ги окупира сите сетила. Добар апетит!

Торта со сладолед

By Гастронаутка Published: July 16, 2013

  Ако овој десерт не ви помогне да се оладите, освежите, засладите, и просто …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во подлабок сад ставете ги муслите или издробените колачиња. Растопете го чоколадото на пареа или во микробранова рерна, додадете го во садот и мешајте додека смесата не се изедначи.
  2. 2.Во модла за торта распоредете ја смесата по дното и на ѕидовите, а потоа ставете ја во ладилник сосема кратко (околу 5-10) колку да ја фати формата.
  3. 3.Со растопениот сладолед пополнете ја направената кора, покријте ја модлата со пластична фолија и вратете ја во ладилник додека убаво не се стегне.
  4. 4.Забелешка: ако користите сладолед од ванила можете да додадете дополнителни парченца чоколадо, или пак помали парчиња јагоди и малини.