Овие слатки земички кои ни ги подготви мама Лиле, повторно :),  се меки како „памук“, „диетално слатки“ и со арома на тиква и цимет. Совршенствоооооо

Слатки земички со тиква

By Мама Лиле Андреева Published: November 4, 2012

  • Prep: 25 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 40 mins

Овие слатки земички кои ни ги подготви мама Лиле, повторно :),  се меки …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на тестото1.Брашното се меша со сода бикарбона, сол шеќер, циметот, се додава варената тиква, јајцето и издробен квасец. Тесто се меси и повремено се додава од млекото (количината зависи од тоа каква е тиквата, посува или поводена, а треба да се добие меко тесто кое се лепи за рацете).
  2. Тесто од тиква2.Откако е добро измесено тестото се остава да нарасне околу 1 час или се додека тестото двојно не нарасне.
  3. Земички во модли3.Од нараснатото тесто, со замастени раце, се откинува парче од тестото и се става во модли за мафини. Се стави толку тесто колку да исполни само 2/3 од модлите (при печење земичките нараснуваат).
  4. Посипени со сусам4.Секоја земичка се посипува со сусам или ким, се оставаат 10-тина минути да се одморат и дури потоа се ставаат во ладна рерна.
  5. Испечени земички со тиква5.Се пече на 200 степени, околу 15 минути откако е постигната соодветната температура. За подобар изглед, пред печење земичките може да се намачкаат со жолчка, а може и да се посипат и со шеќер.