Можеби и не познавам многу луѓе кои јадат свежи дуњи, а сепак знам голем број на луѓе кои уживаат во ова најубавото слатко на светот – слатко од дуњи.

 

Слатко од дуњи

By Мама Лиле Published: November 20, 2013

  Можеби и не познавам многу луѓе кои јадат свежи дуњи, а сепак знам голем …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во сад, на оган, ставете го шеќерот и 2-3 чаши вода. Oставете да зоврие.
  2. 2.Во меѓувреме дуњите убаво измијте ги и ако е потребно со четка отстранете ја мовта. Извадете им ги семките и тврдиот дел околу семките. На блендер се ситнат (наместо да се рендаат) и се ставаат во шербетот што врие.
  3. 3.Додадете 1 лимон или портокал исечен на тркалца и сето тоа варете го околу 25 – 30 минути или се додека слаткото не ја добие потребната густина.
  4. 4.Пред крај се додава 1 пакетче лимонтус. Слатко соберете го врело во тегли, затворете го и складирајте гo.