Слатко од кајсии, смокви, сливи, а може и од портокали верувајте. Еве го рецептот на Мама Лиле кој е слатко совршенство.  Слободно и вие споделете со нас некоја ваша верзија.

Слатко од портокали

By Мама Лиле Published: January 4, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 60 mins
  • Ready In: 1 hr 10 mins

Слатко од кајсии, смокви, сливи, а може и од портокали верувајте. Еве го …

Ingredients

Instructions

  1. Портокали во вода1.Портокалите се мијат и се ставаат во сад, се залеваат со вода и се варат околу 10 минути или се додека омекнат. Водата се исфрла, а портокалите се залеваат со ладна вода за да се оладат.
  2. Подготовка на сирупот2.Во истиот сад се става шеќер и вода колку да се натопи шеќерот и се вари додека се добие густ сируп.
  3. Исечкани портокали3.Портокалите се сечат на парчиња, се отстрануваат семките и се истураат во садот со сирупот. Се додава и половина лимон и парчињата од втората половина лимон.
  4. Сварено слатко од портокали4.Слаткото се вари со повремено мешање, на среден оган се додека парчињата портокал не станат прозрачни или корката омекне. Ако се појави густа темно жолта пена, таа се отстранува.
  5. Слатко од портокали5.Слаткото се собира врело во суви и чисти тегли кои се затвораат со капак одма штом се наполнат и се чуваат на суво и ладно место.