Ова е мојата нова, апдејтувана варијанта на мусака, секако видоизменета од оригиналната или од онаа на мајка ми, но подеднакво вкусна….Задолжително дегустирајте.

Сочен компир со мелено месо

By А.З. Published: September 12, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 45 mins
  • Ready In: 1 hr 5 mins

Ова е мојата нова, апдејтувана варијанта на мусака, секако видоизменета …

Ingredients

Instructions

  1. Запржено мелено месо1.Кромидот исечкајте го и малку запржете го. Во тавата додадете го меленото месо, зачинете по желба и пржете го неколку минути.
  2. Компири во тава2.Компирот измијте го, излупете го и исечкајте го на тенки парчиња. Тавата за печење намачкајте ја со путер и наредете еден ред парчиња компир. Зачинете со сол и црн пипер.
  3. Мелено месо и кашкавал врз компирите3.Врз компирите ставете од запрженото мелено месо, нарендајте кашкавал и сипете од павлаката за готвење.
  4. Втор ред компири4.Повторно наредете од сечканите компири, мелено месо, кашкавал и павлака за готвење.
  5. Тава спремна за печење5.Врз последниот ред ставете рендан кашкавал и павлака за готвење. Печете во загреана рерна, на 190 степени, околу 40-50 минути.