Лесен рецепт за сочни коцки кој лесно се прави а вкусот се памети – рецепт од нашата читателка Долорес Кашуба Петров

Сочните коцки на Долорес

By Долорес Кашуба Петров Published: June 27, 2013

  Лесен рецепт за сочни коцки кој лесно се прави а вкусот се памети - рецепт …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Наведените состојки за кората ги матите по редослед и во плехче од рерна на кое имате ставено хартија за печење ја истурате рамномерно смесата и печете околу 40 минути на умерена температура.
  2. 2.Јаболката ги сечете на плошки, ги поливате со водата, го додавате шеќерот и полека ги динстате околу 20 мин. При крај се додава сокот од портокал.
  3. 3.Кога ќе се олади му се додаваат бискивитите за да добие густина. Чоколадото полека се растопува на пареа и тоа кога малку ќе се подолади му се додава изматениот путер.
  4. 4.Се убаво се сединува во еден крем.
  5. 5.Испеченото тестото се дели на два дела, во средината се става филот, а на над другата кора се посипува шеќер во прав.
  6. 6.Пробајте убаво е!:)