Мали палачинки кои се јадат на едно седнување. Ви треба уште чаша јогурт и добивате вкусен оброк, идеален за било кој период од денот. Доручек, ужина или вечера, сеедно! Уживајте

Сочни мали палачинки

By Лиле Андреева Published: October 15, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 30 mins

Мали палачинки кои се јадат на едно седнување. Ви треба уште чаша јогурт и …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во сад се ставаат јајцата, шеќерот, брашното, се додава јогуртот со прашокот за пециво и се меша. Се добива смеса погуста од онаа за палачинки. Но, доколку смесата е многу густа, тогаш се додава по малку вода или бело вино а ако пак смесата е ретка, тогаш се додава брашно.
  2. Смеса за блинчики2.Во смесата се додава сирењето дробено со рака (за да има парчиња кои ќе се чувствуваат при јадењето) и се додава магдоносот (или спанаќ ,блитва, може и сув магдонос или пак копар). Што ќе додадете ќе зависи од вашиот вкус и желба. Може да си направите ваша сопствена варијанта. Вака добиената смеса се остава да се „одмори“ половина саат.
  3. Пржење на палачинчињата3.Тавата (се препорачува тефлонска тава) се загрева на оган, се додава маслото и со помош на лажица се зема од смесата и се ставаат во тавата да се пржат. Откако се добро испржени од едната страна се превртуваат и се пржат од другата страна. Испржените палачинчиња - блинчиња се редат во чинија врз кујнска хартија за да се впие вишокот на масло.