Ако се мислите што да направите за појадок, еве една супер идеја која не изискува ниту премногу време, ниту труд, ниту пак некоја посебна кулинарска вештина. Задолжително пробајте, сигурно ќе ви се допаднат…

Солени залачиња

By Гастронаутка Published: August 24, 2013

  Ако се мислите што да направите за појадок, еве една супер идеја која не …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Накратко измешајте ги јајцата со миксер, а потоа додадете го брашното во кое претходно сте го измешале прашокот за пециво и јогуртот па мешајте додека смесата не стане компактна. По потреба додадете уште малку брашно (да биде со густина слично на проја).
  2. 2.Во смесата додадете ја шунката исечкана на коцкички или на мали ленти, изренданиот кашкавал или сирење, крупно изренданите краставички и зачини по вкус.
  3. 3.Истурете ја смесата во тавче за печење обложено со хартија за печење и печете во претходно загреана рерна на 190 степени околу 45 минути.