Одличен додаток за пржена, печена, па дури и варена риба. Испробано со пастрмки, крапче, сомче, бранцин, орада…..а можеби и со уште нешто. И погодете што, едноставно нема промашување!

Сос од лимон

By Гастронаутка Published: August 30, 2012

    Одличен додаток за пржена, печена, па дури и варена риба. Испробано со …

    Ingredients

    Instructions

    1. 1.Загрејте го путерот во тавче или тенџерче па додадете ја изренданата кора од лимон и исцедениот сок. Додадете малку сол и црн пипер, а потоа додадете ја и павлаката која претходно малку сте ја промешале со миксер (сосема малку).
    2. 2.На крајот додадете го густинот растворен во две супени лажици вода и шеќерот. Добро промешајте, пробајте, па додадете уште малку шеќер или лимон, по вкус.