Сигурно знаете дека за совршена пица потребни се само две работи: добро тесто и добар сос. Се останато е варијација на тема, и можете да си играте како сакате. Еве еден предлог за вкусен сос за пица, значи ви останува само да се снајдете за тестото :).

Сос за пица

By Гастронаутка Published: September 13, 2012

    Сигурно знаете дека за совршена пица потребни се само две работи: добро …

    Ingredients

    Instructions

    1. 1.Ситно исечканите зачини и лукче ставете ги во подлабок сад, додадете го доматното пире и добро измешајте. Ако сакате сосот да ви биде поредок, разблажете го со малку вода.
    2. 2.Забелешка: премногу сос може да го разлигави тестото. Еден од начините како да го избегнете ова е прво малку да го запечете само тестото, а потоа врз него да го ставите сосот и останатите состојки.