Нема никаква филозофија при приготвување на овие соленки. Едноставни и брзи за правење, а на вкус совршени. Личен мој фаворит, но и омилени на сите оние кои ги имале прилика да ги пробаат. На потег сте вие!

Совршени соленки за пиво

By Тетка Биберче Published: November 22, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Нема никаква филозофија при приготвување на овие соленки. Едноставни и …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на тестото за соленки1.Во поголем сад за готвење ставете го омекнатиот путер, брашното, изренданото сирење и јајцето и сето тоа добро замесете го. Додадете ја павлаката како и зачините (црвен пипер, ким и сол) и се добро измесете.
  2. Подготвена смеса2.Добиеното лепливо тесто завиткајте во проѕирна растеглива фолија и оставете го во фрижидер барем 3 часа (а може и подолго).
  3. Соленки спремни за печење3.На малку набрашнета површина, тестото расукајте го во кора со дебелина од околу 3-5 мм и исечете долгнавести стапчиња или некоја друга форма.
  4. Совршени соленки за пиво4.Соленките наредете ги во плех обложен со мрсна хартија и печете ги околу 15 минути во згреана рерна на 180 степени.