Свежа салата со спанаќ, со додаток круша и горгонзола сирење. Спој на вкусови кои потсестуваат на медитеран. Задолжитело мора да ја пробате оваа изворедна комбинација.

Спанаќ салата со горгонзола

By Гастронаут Published: May 30, 2013

  Свежа салата со спанаќ, со додаток круша и горгонзола сирење. Спој на …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Спанаќот исчистете го, измијте го и оставете го да се исцеди. Во меѓувреме исечкајте ја крушата на парченца.
  2. 2.Префрлете го спанаќот во поголем длабок сад и ставете ги парченцата круша. Убаво измешајте, а одозгора ставете кршени парченца горгонзола и наросете пињоли.
  3. 3.Од лимоновиот сок и маслиновото масло направете дресинг. Ставете малку сол убаво измешајте и со сосот прелијте ја салатата.