Зошто обични бисквити кога можете да ги направите во форма на срце. Ви треба калапче, малку повеќе трпение, но затоа ќе добиете совршено декоративни колачиња кои освен ќе изгледаат прекрасно и ќе мамат да се посегне по нив, ќе бидат и одлична комбинација за подарок на вашиот сакан или сакана.

Срца - бисквити

By Тетка Биберче Published: February 13, 2013

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 50 mins

Зошто обични бисквити кога можете да ги направите во форма на срце. Ви …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на тестото1.Во сад, со миксер, изматете го путерот заедно со шеќерот. Ставете лажичка ванила и екстракт од бадем. Во брашното додадете сол и малку по малку додавајте во смесата со путер. Додадете и ситно сечкана брусница.
  2. Месење на тестото2.Со раце добро измесете го тестото се додека не добиете фина смесата, завиткајте го во проѕирна фолија и оставете го во фрижидер да се одмори барем 30 минути.
  3. Сукање на тестото3.Одмореното тесто тенко расукајте го и со помош на модла во форма на срце вадете ги формите. Остатокот од тестото повторно расукајте го и повторно вадете срценца.
  4. Спремни за печење4.Тавчето за печење обложете го со хартија за печење (доколку користите силиконска подлога не е потребно) и ставете ги бисквитите во форма на срце.
  5. Сервирани срце бисквити5.Печете во загреана рерна, на 180 степени, околу 15 до 20 минути, водејќи сметка да не потемнат премногу. Оставете ги да се оладат и сервирајте ги.