Нашиот рецепт за кремаста супа од брокула ја инспирираше читателката Светлана Василеска да ни препорача уште една интересна варијанта на супа од брокули и моркови. Се конзумира и ладна и топла, одлична во секоја варијанта.

Супа од брокула

By Светлана Василеска Published: September 12, 2012

  Нашиот рецепт за кремаста супа од брокула ја инспирираше читателката …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во сад за готвење, на оган, се ставаат да се варат морковите со малку масло и сол. Кога ќе бидат скоро сварени се додава брокулата и огнот се исклучува.
  2. 2.Варените моркови и брокулата се пасираат во блендер, Се додава од водата во која се вареа се додека не се добие саканата густина.
  3. 3.Во блендер се става и кисело млеко.
  4. 4.На крај се додава зачините се додека не се постигне саканиот вкус.
  5. 5.Супата е супер и ладна и топла, кој како сака.