Знаеме дека леќата е прилично потценета и ретко се приготвува. Но, тоа не мора да биде така. Имаме супер вкусен рецепт за супа, богата со протеини која е супер замена за ручек.

Супа од леќа

By Тетка Биберче Published: May 16, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 55 mins

Знаеме дека леќата е прилично потценета и ретко се приготвува. Но, тоа не …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Целерот, морковот и кромидот исчистете ги, ситно исечкајте ги и на малку маслиново масло запржете ги. Откако ќе омекнат, во тава додадете го доматното пире и убаво промешајте.
  2. 2.Во тавата налејте околу еден литар вода, ставете ја леќата, промешајте и гответе ја супата околу 35 до 40 минути или се додека не се свари леќата.
  3. 3.Готовата супа зачинете ја со сол и црн пипер, сервирајте ја во длабоки чинии, декорирајте со парчиња сланина и леп и послужете.