Дали сте знаеле дека празот го намалува нивото на холестеролот, го јакне имунолошкиот систем и пред се ги топи килограмите:) … Токму затоа веруваме дека овој рецепт ќе ви се допадне, бидејќи не само што е плаготворен, тој е и многу вкусен.

Супа од праз и компир

By Тетка Биберче Published: October 1, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 50 mins

Дали сте знаеле дека празот го намалува нивото на холестеролот, го јакне …

Ingredients

Instructions

  1. Исечкан праз1.Празот добро измијте го, исчистете го, исечкајте го на крукчиња и повторни измијте го. Компирите измијте ги, излупете ги и исечкајте ги на мали коцки.
  2. Запржен праз и кромид2.Во подлабок сад растопете околу 30 г путер, ставете ги празот и компирот и гответе ги неколку минути. Додадете ја супата од коцка и оставете ја супата на оган околу 20 до 25 минути.
  3. Додавање на млеко и праз3.Тргнете го од оган, додадете млеко и павлака и со помош на рачен блендер испасирајте ја супата. Зачинете по желба и вратете ја на оган уште 10 минути или се додека не ја добие потребната густина.
  4. Супа од праз и компир4.Во меѓувреме, багет лепчето исечете го на кришки и запечете го неколку минути на грил тава. Супата сервирајте ја, а одозгора ставете неколку парчиња леб и наросете малку магдонос.