Топла супа од сладок компир, идеална за било кој период од годината. Ситно исечкани зачини, малку јогурт, соја сос и добивате супер предјадење кое со задоволство ќе го сркнете.

Супа од сладок компир

By Гастронаут Published: April 22, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 60 mins
  • Ready In: 1 hr 15 mins

Топла супа од сладок компир, идеална за било кој период од годината. Ситно …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Ситно насечкајте го кромидот. Компирот излупете го и исечете го на коцкички. Нарендајте ѓумбир и пригответе ја супата.
  2. 2.Во меѓувреме на малку путер во поголем сад испржете го кромидот. Додете го ѓумбирот и коцкичките компир. Запржете ги компирите неколку минути додека не добијат златна боја.
  3. 3.Во сад налијте од супата. Гответе околу еден час на тивок оган. Потоа со рачен миксер измиксирајте за да добиете фина кремаста смеса.
  4. 4.Потоа додадете го јогуртот, соја сосот, а по желба можете да зачините со малку бибер. Декорирајте со парченце свеж магданос.