Богата супа со одличен вкус која можете да подготвите дури и како главен оброк. Добар апетит!

Супа со мини ќофтиња

By Тетка Биберче Published: February 1, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 40 mins

Богата супа со одличен вкус која можете да подготвите дури и како главен …

Ingredients

Instructions

  1. Мелено пилешко месо1.За да ги направите ќофтињата, во подлабок сад ставете го месото, јајцето, пармезанот, босилекот и магдоносот, презлата, се добро измешајте и зачинете со сол и црн пипер.
  2. Формирање на ќофтињата2.Формирајте мали ќофтиња (топчиња) и ставете ги во чинија.
  3. Запржени тиквички3.Во подлабока тава, на малку масло за готвење, ставете да се запржи лукчето, кромидот и сечканата тиквичка,притоа константно мешајќи (околу три-четири).
  4. Тиквички и спанаќ4.Додадете го и спанаќот и мешајте се додека не омекне.
  5. Испжени ќофтиња5.Зеленчукот извадете го од тавата и во истото загреано масло испржете ги ќофтињата убаво од сите страни (околу 10-тина минути).
  6. Варење на супата6.Во тавата, вратете го зеленчукот, додадете го сосот со цели домати, супата и оставете ја супата да се вари околу 30 минути.
  7. Сварена супа7.Супата сервирајте ја топла со парчиња леб.