За сите оние млади домаќини кои обожаваат ајвар а сеуште сами не умеат или немат време да го подготват, еве еден интересен рецепт кој ќе ја задоволите вашата страст кон „црвениот кавијар“. Ајвар кој брзо се прави и брзо се јаде.

Свеж ајвар

By Тетка Биберче Published: October 7, 2012

  • Prep: 40 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 55 mins

За сите оние млади домаќини кои обожаваат ајвар а сеуште сами не умеат …

Ingredients

Instructions

  1. Пиперки и модар патлиџан1.Испечете ги пиперките и модриот патлиџан од сите страни. Пиперките се готови за околу 20 минути, додека модриот патлиџан е готов за 30 минути.
  2. Спурени пиперки2.Оставете ги затворени во кеса за малку да се спурат, а потоа излупете ги и исчистете ги од семките.
  3. Се во блендер3.Во блендер ставете го модриот патлиџан заедно со лукчето и блендирајте се додека не добиете фина смеса. Потоа додадете ги и исчистените пиперки.
  4. Готов свеж ајвар4.Додадете маслиново масло и зачинете по желба. Повторно блендирајте се додека не ја добиете посакуваната фина смеса.
  5. Сервиран свеж ајвар5.Доколку сакате да го замрзнете ајварот, смесата замрзнете ја без маслиново масло и зачини. По одмрзнување додадете ги.