Помалку необична комбинација која откако еднаш ќе ја пробате ќе се уверите дека функционира совршено. Одличен баланс на вкусови, но и на мириси кои мамат и отвораат апетит. Испробајте и пишете ни како ви се допадна овој наш предлог.

Свинско со јаболка

By А.А. Published: October 20, 2015

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 60 mins
  • Ready In: 1 hr 20 mins

Помалку необична комбинација која откако еднаш ќе ја пробате ќе се …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Кромидот излупете го и исечете го на парчиња. Во подлабока тава, на малку загреано масло, на умерен оган , запржете го кромидот и ѓумбирот. Сланината исечкајте ја не многу ситни парчиња и неа додадете ја во тавата.
  2. 2.Свинското каре исечкајте го на парчиња со големина од 2-3 сантиметри. Во тавата додадете го месото, зголемете ја температурата и пржете го се додека не зарумени.
  3. 3.Јаболката излупете ги, исечкајте ги и додадете ги во тавата со месо. Зачинете со мајчина душичка, сол и црн пипер и налејте од супата од коцка.
  4. 4.Тавата покријте ја со поклопец и варете на умерен оган околу еден час. Добар апетит!