Како изгледа вашиот омилен ручек? Дали нешто наик на ова. Според нас ориз со мелено месо е права класика, па затоа ви препорачуваме да си ја спремите во прваа прилика. Вистинско гурманско уживање. Добар апетит.

Тава со ориз и мелено месо

By А.A. Published: September 23, 2015

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 60 mins

Како изгледа вашиот омилен ручек? Дали нешто наик на ова. Според нас ориз …

Ingredients

Instructions

  1. Сварен ориз1.Во длабок сад ставете вода, посолете и ставете го оризот. Варете го се додека не омекне. Исцедете го и префрлете го во огноотпорен сад (садот претходно намачкајте го со масло за готвење).
  2. Морков, кромид, целер2.Морковот изрендајте го. Кромидот ситни исечкајте го. На малку масло за готвење, пржете ги околу 10 минути. Пиперката и целерот исечкајте ги, додадете ги во тавата и пржете уште неколку минути.
  3. Запжено мелено месо3.Во тавата додадете го мелено месо, зачинете со сол и црн пипер и пржете го неколку минути се додека месото не ја промени бојата.
  4. Наредена тава со месо4.Запрженото месо ставете го врз сварениот ориз.
  5. Рендан кашкавал5.Одозгора нарендајте кашкавал и пече на 180 степени, околу 30 минути или се додека кашкавалот не добие златно-кафена боја.
  6. Испечена тава со ориз6.Запечениот ориз со мелено месо оставете го малку да се олади и сервирајте го.