Супер тава, зготвено,вкусно, варено-печено и добро зачинето месо со ориз и компири.

Телешка тава

By Александар Ефремов Published: June 5, 2013

  Супер тава, зготвено,вкусно, варено-печено и добро зачинето месо со ориз и …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Според мене, најбрз начин за да се свари телешкото месо е во експрес лонец. Исечено ка коцки и со малку вода, после 20 минути откако ќе се уклучи осигурачот на експрес лонецот, месото е сварено.
  2. 2.Во сад за печење, го рендам кромидот, ставам масло, оризот,компирот исечен на помали парчиња и свареното месо. Малку посолувам и забиберувам. Истурам 3 чаши вода и го ставам во рерна да се пече околу 30-35 минути.
  3. 3.Фантот го растварам со 200 до 250 мл вода, го истурам врз скоро готовиот ориз и го печам се додека не испари голем дел од течноста.