Неколку парчиња внимателно одбрани шницли, малку вино, многу љубов и добивате феноменален фамилијарен ручек. Ако не ви се готви сами, распоредете ги обрвските. Така секогаш готвењето е побрзо и позабавно.

Телешки шницли во вино

By Тетка Биберче Published: October 9, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 40 mins

Неколку парчиња внимателно одбрани шницли, малку вино, многу љубов и …

Ingredients

Instructions

  1. Чукање на месото1.Парчињата телешки гради ставете ги врз кујнска даска, помеѓу мрсна хартија за печење и со кујнски чекан исчукајте ги колку да добијат форма, но и са станат потенки.
  2. Набрашнување2.Сите парчиња извалкајте ги во брашно, а одозгора наросете малку сол и црн пипер.
  3. Додавање на вино3.Во тава за пржење, растопете го путерот и пржете ги парчињата телешки гради. После околу 5 минути, свртете ги од другата страна. Кога се скоро готови, додадете вино.
  4. Додавање на магдонос4.Оставете ги на оган уште околу 5 минути или се додека не испари алкохолот од виното.
  5. Телешко во вино5.Наросете малку магдонос и сервирајте ги топли во комбинација со печен компир или друг додаток по желба.