Ако денес планирате да распалите скара еве интересен начин да ги угостите пријателите кои не се нешто посебно големи љубители на месо, а обожаваат тестенини.

Тестенини на скара

By А.А. Published: August 26, 2012

  Ако денес планирате да распалите скара еве интересен начин да ги …

  Ingredients

  Instructions

  1. Исцедени тестенини1.Тестенините сварете ги неколку минути помалку од зададеното на пакетчето. Исцедете ги и ставете ги во длабок стаклен сад.
  2. Спагети со домати и зачини2.Во стаклениот сад ставете налејте маслиново масло, ставете го ситни исечканото лукче, доматите и малку исечкан свеж босилок. Промешајте.
  3. Фолија3.Во меѓувреме од алуминиумската фолија исечете парчиња фолија со големина 30x20 сантиметри. Потребни се 12 парчиња фолија бидејќи за секоја порција тестени се користат две фолии.
  4. Тестенини во фолија4.Тестенината распределете ја на шест дела, ставете ја врз фолијата, додадете парче бело сирење, парче лимон и затворете ја фолијата.
  5. Затворени тестенини во фолија5.Затворената тестенина ставете ја на скара и печете ја 10-20 минути. Доколку скарата не ви е на дофат, рерната е соодветна замена. Сервирајте инстант!