Тестенините и брокулата се големи љубовници. Совршено си одговараат еден со друг, па затоа се феноменална комбинација во моментите кога сакате да си приготвите здраво, вкусно и брзо ручече или вечера.

Тестенини со брокула

By А.А.З. Published: September 21, 2012

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 0 min
  • Ready In: 30 mins

Тестенините и брокулата се големи љубовници. Совршено си одговараат еден …

Ingredients

Instructions

  1. Сварени тестенини1.Сварете ги тестенините според упатството на пакетчето. Исцедете ги и вратете ги во истиот садот.
  2. Подготовка на сосот2.На тава за готвење, ставете маслиново масло и сечкан лук. Запржете неколку минути па додадете брашно. Промешајте и додаде супа од коцка, млеко и павлака. Кога ќе ја добие потребната густина, додадете и пармезан.
  3. Сварена брокула3.Во меѓувреме, ставете ја брокулата да се свари. На брокулата и е потребно околу 20 до 25 минути во зовриена солена вода да се свари.
  4. Подготвено јадење - Тестенина со брокула4.Сосот и исечканата брокула префрлете ги во садот со тестенини. Измешајте и сервирај те.