Супер брза комбинација која гарантирано ќе ви се допадне. Само изберете си ги омилените тестенини, и уживајте во богатиот вкус на ова јадење.

Тестенини со шунка

By Гастронаутка Published: February 25, 2014

  • Prep: 5 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 30 mins

Супер брза комбинација која гарантирано ќе ви се допадне. Само изберете …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во поголемо тавче растопете го путерот на средна температура. Запржете ги печурките и кромидот околу 7-8 минути додека кромидот не стане проѕирен. Зачинете со сол, црн пипер и мајчина душичка.
  2. 2.Постепено додадете ја супата, а потоа и млекото. Варете со постојано мешање околу 10 минути или додека смесата скоро не зоврие и малку не се згусне.
  3. 3.Во меѓувреме, во солена вода сварете ги тестенините според упатството на пакувањето. Добро исцедете ги и ставете ги во керамичко тавче за печење премачкано со путер или малку масло.
  4. 4.Додадете го грашокот, шунката и сосот со печурки, посипете со пармезан и ставете го тавчето во рерна на 200 степени додека малку не се потпече.