Фина вегетаријанска комбинација на спирални тестенини со тиквички и шампињони. Отворете некое убаво бело винце и уживајте во совршен ручек или вечера. Бон апетит.

Тестенини со тиквички и шампињони

By Гастронаутка Published: November 16, 2013

  Фина вегетаријанска комбинација на спирални тестенини со тиквички и …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во поголем сад во вода што врие ставете ги тестенините да се сварат.
  2. 2.Во меѓувреме почнете со подготовка на сосот. Измијте ги тиквичките и исечкајте ги на кругчиња.
  3. 3.Шампињоните исечкајте ги на мали парченца. Изгмечете го белиот лук и кратко пропржете го на загреано маслиново масло.
  4. 4.Потоа додадете ги тиквичките и шампињоните. Динстајте неколку минути во сосот кои ќе го испуштат.
  5. 5.Измешајте ја павлаката, млекото и сирењето и дадете го во сосот. Сето ова нека остане на тивок оган неколку минути.
  6. 6.Преливот зачинете го со сол и пипер. Додека сосот да биде готов и спиралите ќе бидат сварени.
  7. 7.Сервирајте во убава чинија. Внимателно прелијте сос врз спиралите и декорарајте со свеж босилок или рузмарин.