Еден од највкусните и најпознатите италијански сосови, сега и во наше, прилагодено издание. Само додадете чаша винце и имате екстра италијанско-македонско уживање. Пријатно!

Тестенини со песто сос

By Тетка Биберче Published: January 31, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 25 mins

Еден од највкусните и најпознатите италијански сосови, сега и во наше, …

Ingredients

Instructions

  1. Состојки во блендер1.Во блендерставете босилокот, сончогледот, лук и малку маслиново масло. Блендирајте, притоа постепено додавајќи маслиново масло.
  2. Готово песто во блендер2.По желба посолете. Кога ќе добиете фина , мазна смеса, пестото е спремно за консумирање.
  3. Тестенини со песто3.Шпагетите сварете ги според упатството на пакетчето. Исцедете ги и додадете 5 до 6 лажици од претходно подготвеното песто. Наросете пармезан и ручекот е спремен. Добар апетит!