Два типа на сирење, тиквички и свеж босилок. Звучи феноменално, но не и не само тоа. Прекрасен вкус кој ве мами да направите плус доза и да ги поканете пријателите на „лајт“ закуска.

Тиквички со пармезан и моцарела

By Гастронаут Published: February 8, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Два типа на сирење, тиквички и свеж босилок. Звучи феноменално, но не и не …

Ingredients

Instructions

  1. Спремни состојки1.Тиквичките исечете ги на кругчиња. Изрендајте пармезан, насечкајте свеж босилок. На тивок оган неколку миниту запечете ги тиквичките со многу малку масло.
  2. Зачинети тиквички2.Откако тиквичките убаво ќе заруменат од двете страни, одозгора ставете им доматен сос, парче моцарела, рендан пармезан и наросете од свежиот босилок.
  3. Спремни за дегустација3.Загрејте ја рерната и ставете ги тивкичките на 10 минути да се потпечат. Штом моцарелата убаво ќе се растопи, време е да ги извадите.