После сите можни рецепти кои Валентина ги подготви, како  „Bounty“ чоколатца, Snickers штангли, тоблероне и сл. десерти, еве и рецепт за популарните тофифе.

Toffifee (чоколадни копчиња)

By Валентина Крстевска Published: January 13, 2014

  После сите можни рецепти кои Валентина ги подготви, како  „Bounty“ …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Водата заедно со шеќерот, маргаринот и чоколадото се зоврива на тивко, се тргнува од огнот па се додаваат бисквитите и лешниците.
  2. 2.Се меси смесата со рака за да се изедначи, кратко се остава во фрижидер, а потоа се формираат топчиња со големина на орев.
  3. 3.Со рачката од толчник или дрвена лажица се прави мало вдлабнување одозгора, се валкаат во чоколадни трошки, а одозгора се украсуваат со карамел и чоколаден крем.
  4. 4.За карамел кремот: готовиот крем или карамелите сезагреваат во сад на пареа со путерот, убаво се промешува за да се добие хомогена смеса и од неа со мало лажиче се става во вдлабнувањето на колачињата.
  5. 5.За чоколадниот крем: се постапува исто како за карамел кремот.