Дали ви паднало на памет некогаш да приготвите нешто вакво? Не грижете се, Мигусто е тука за вас секогаш полни со нови идеи и изненадувања. Оваа солена торта од компир е најновото на менито. Добар апетит.

Солена торта од компир

By Тетка Биберче Published: July 30, 2013

  • Prep: 40 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 60 mins

Дали ви паднало на памет некогаш да приготвите нешто вакво? Не грижете се, …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на пирето1.Компирите измијте и сварете ги. Оладени, излупете ги, згмечете ги, додадете путер, јајце, сол и црн пипер и со миксер изматете ја смесата.
  2. Додавање на кашкавал врз пирето2.Калапот за печење намачкајте го путер и наросете презла (од сите страни). Ставете пола од пирето, добро притиснете и наредете парчиња кашкавал.
  3. Мачкање на крем сирење3.Додадете ја другата половина пире,повторно притиснете, одозгора намачкајте крем сирење, наросете презла и лажичка црвен пипер.
  4. Солена торта од компир4.Печете на 180 степени, околу 20 минути или се додека презлата не добие златно-кафена боја. Сервирајте ја тортата топла како додаток на главното јадење. Добар апетит!