MiGusto.mk – Мој живот. Мојот вкус!

Торта со јаболка

Торта со јаболка
Брзо на пазар или во супермаркет и купувајте јаболка. Имам супер рецепт за вас, кој верувам дека ќе ви се допадне. Јас често го спремам и сите најблиски просто го обожаваат.

Торта со јаболка

By A.A.
Објавено: September 2, 2013

 • Подготовка: 15 мин.
 • Готвење: 40 мин.
 • Вкупно: 55 мин.

Брзо на пазар или во супермаркет и купувајте јаболка. Имам супер рецепт …

Состојки

Подготовка

 1. 1.Во подлабок сад, измешајте го брашното и прашокот за пециво. Додадете шеќер, кора од еден лимон, млеко и 2 жолчки. Со миксер, смесата добро измешајте ја.
 2. 2.Јаболката измијте ги, излупете ги и исечкајте ги помали парчиња. Додадете ги во смесата со брашно.
 3. 3.Настрана, изматете ги двете белки со прстофат сол. Внимателно,мешајќи со дрвена лажица, додадете ги белките во смесата со јаболка.
 4. 4.Тавата за печење (22 см) обложете ја со хартија за готвење. Истурете ја смесата и печете во загреана рерна околу 40 минути. За да бидете сигурни, боцнете со чечкалица, доколку е сува значи дека тортата е испечена.
 5. 5.Оставете ја да се олади, посипете ја со шеќер во прав и сервирајте ја тортата.

 • FGj

  na kolku stepeni treba da e zagreana rernata?

  • http://www.migusto.mk/ MiGusto

   На 180 степени :)