Во летните денови ништо не ни годи толку добро како лесен и брз оброк, и токму за ваквите оброци, тестенините се како измислени. Само додадете една, две нови состојки и имате совршен ручек или вечера без многу мака 🙂

Тортелини со сланина и спанаќ

By Гастронаутка Published: August 6, 2013

  • Prep: 5 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 30 mins

Во летните денови ништо не ни годи толку добро како лесен и брз оброк, и …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Загрејте го маслото во големо тавче или тенџерче. На умерен оган ставете ја сланината (исечкана на парчиња) да се пржи додека не стане крцкава.
  2. 2.Додадете го лукот и буковецот и пржете околу 1/2 минути. Потоа додадете го доматниот сос и оставете ја смеса да зоврие и да врие околу 5 минути.
  3. 3.Сварете ги тортелините во големо тенџере со сол според упатството на пакувањето, а потоа исцедете ги.
  4. 4.Во тенџерето со тортелините додадете го спанаќот исечкан на поголеми парчиња и сосот, па добро измешајте.
  5. 5.Послужете веднаш со малку пармезан и неколку ливчиња свеж босилок.