Вегетеријанска гурманска тортиља која ќе ве импресионира со својот вкус. Ние ја направивме со печурки, спанаќ и ставивме малку моцарела и кашкавал. Комбинација на која не и треба ништо повеќе. Одлична закуска за целото семејство.

Тортиља со печурки и спанаќ

By Гастронаут Published: October 24, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Вегетеријанска гурманска тортиља која ќе ве импресионира со својот вкус. …

Ingredients

Instructions

  1. Запржени печурки1.Печурките исечкајте ги на парченца. Растопете една лажица путер и испржете ги. Зачинете со малку сол и црн пипер. По желба можете да ставете и малку бело вино за екстра вкус.
  2. Запржен спанаќ2.Истата постапка повторете ја со спанаќот. На растопен путер во истото тавче пропржете го спанаќот. Не повеќе од минута или две. Зачинете со сол и црн пипер.
  3. Спремно за на грил тава3.Нарендајте кашкавал и иситнете ја моцарелата на парченца. На тортиљата прво ставете нарендан кашкавал, потоа спанаќ, печурки и парченца моцарела.
  4. Тортиља на грил тава4.Загрејте ја грил тавата и растопете една лажица путер. Тортиљата ставете на ја грил тава и запечете ја од двете страни додека не добие фина румена боја.
  5. Време е за дегустација5.Пресечете ја тортиљата на четири идентични парченца и послужете ја топла. Одлична закуска за целото семејство. Уживајте!