Рецепт на и нашата драга читателка Ивана Тасевска кој сигурно ќе им се допадне на сите љубители десерти си лешници и чоколадо. Имајте добар апетит.

Тријаголници со лешници

By Ивана Тасевска Published: December 20, 2013

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 60 mins

Рецепт на и нашата драга читателка Ивана Тасевска кој сигурно ќе им се …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Брашното измешајте го заедно со омекнатиот магарин, додадете шеќер, ванилин шеќер, јајца и прашок за пециво. Се добро иаматете.
  2. 2.Со миксер, белките изматете ги заедно со шеќерот. Внимателно и мешајќи до лажица, додадете ги мелените и сечканите лешници.
  3. 3.Тавата за печење намастете ја и ставете хартија за печење. Истурете тестото, израмнете а одозгора ставете го филот.
  4. 4. Печете на 170 степени, околу 30 минути. Додека е сеуште топло, исече го колачот на триголници. На крај украсете со чоколадо.