Хммм, плазма и чоколадо….и без готвење….морам да признаам дека е повеќе од фантастично! Да не имате и вие некој рецепт со плазма, вака брзопотезен? Пишете, пишете, бидејќи туку што го прогласив овој месец на ПЛАЗМА!

Триаголници со плазма

By Гастронаутка Published: October 4, 2012

  Хммм, плазма и чоколадо....и без готвење....морам да признаам дека е повеќе …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Со миксер убаво изматете ги путерот и шеќерот, а потоа додадете ги жолчките и матете додека не добиете пенаста маса.
  2. 2.Растопете го чоколадото за готвење на пареа или во микробранова печка и додадете го во смесата, а потоа додадете ги и кексите и мешајте со дрвена лажица додека смесата не се изедначи.
  3. 3.Истурете ја смесата во тригоален калап, а ако немате можете да си направите еден од обичен картон кој ќе го обложите со пластична фолија (само земете парче картон, свиткајте го на три дела и обложете со фолија). Оставете во фрижидер добро да се олади (барем 2-3 часа).
  4. 4.Направете ја глазурата со тоа што ќе ја загреете слатката павлака и ќе додадете 100 гр чоколадо за готвење. Мешајте додека не се стопи чоколадото и не се изедначи смесата, но внимавајте, ова треба да се прави на слаба температура и смесата не треба да зоврие.
  5. 5.Извадете го колачето од фрижидер, прелијте го со глазурата и вратете го во фрижидер повторно, додека не се стегне глазурата. За крај, обидете се да се ограничите на само неколку парчиња!