Заменете го месото со соја и добивате во исто време и вегетаријанско и посно јадење. Ние направивме турлитава со многу зеленчук и верувајте ја снема на брзина. Превкусен ручек кој мора да го приготвите во некоја следна прилика и да ни пишете како ви се допадна.


За подготовка на вкусни рецепти потребни се квалитетни продукти, затоа ние ги користевме производите на Виталиа

Турлитава со соја

By Мигусто Published: May 11, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 60 mins
  • Ready In: 1 hr 15 mins

Заменете го месото со соја и добивате во исто време и вегетаријанско и …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на турли тава1.Потопете ги гранулите соја со врела вода и оставете ги да отстојат кратко време. Исечкајте го кромидот и лукот на ситни коцки и ставете ги да се запржат. Кога кромидот малку ќе омекне, додадете ги гранулите соја и пржете 10-тина минути.
  2. Турлитава спремна за печење2.Додека сојата се пржи, исечкајте го останатиот зеленчук на не многу ситни коцки и ставете го во тавче за печење со капак. Кога ќе се испржи сојата, додадете ја во тавчето, додадете го и мешаниот зачин, и добро измешајте. Посипете го зеленчукот со вода и малку масло и затворете го со капак или со алуминиумска фолија.
  3. Сервирана турли тава3.Печете на 200ᵒ околу 40 минути, а потоа отстранете го капакот или фолијата и вратете го тавчето во рерната уште 15-тина минути или додека не се запече зеленчукот одозгора. Забелешка: Овие состојки се доволни за оброк за 2 лица.